|  | 

Chandra mohan bhandari

Emulsje

Emulsje
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

rp_nauka70.jpgEmulsje są to roztwory dwufazowe, w których jedna faza rozproszona jest w drugiej w postaci bardzo drobnych cząstek. Do mycia stosuje się emulsje wodne, które otrzymuje się przez dodanie rozpuszczalnika zawierającego emulgatory do wody. Rozpuszczalnik w wodzie ulega zdyspergowaniu. Emulgator bardzo silnie adsorbuje się na powierzchni kropelek tworząc aktywną ich powłokę, która jest częściowo rozpuszczalna w rozpuszczalniku organicznym, częściowo zaś w wodzie. Rozproszone kropelki wykazują większą lub mniejszą zdolność łączenia się między sobą, co prowadzi do podziału emulsji na dwie warstwy: dolną ? wodną i górną ? organiczno-rozpuszczalnikową. W niektórych wypadkach dla utrzymania właściwego stopnia dyspersji emulsji konieczne jest intensywne mieszanie cieczy. Stabilność emulsji zależy od rodzaju i stopnia adsorpcji emulgatora na powierzchni zdyspergowanych cząsteczek rozpuszczalnika. Wysoka stabilność nie zawsze jest pożądana przy czyszczeniu. Bardzo stabilne emulsje bowiem wykazują słabe właściwości myjące. Emulsje średnio stabilne lepiej usuwają zanieczyszczenia.

Pozostałe wpisy:

emulsje

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Judo

    Judo

    Judo Sport Jeszcze dwadzieścia lat temu turnieje judo dawały polskim kibicom mnóstwo emocji. Nasi zawodnicy walczyli o najwyższe laury. Pamiętamy rywalizację Beaty Maksymow, Waldemara Legienia czy Pawła Nastuli. Ci zawodnicy przyprawiali nas o zawał serca, ale stawali na podium największych imprez judo na świecie – w tym na podium Igrzysk Olimpijskich. Od kilku lat „polskie”

  • Kitesurfing

    Kitesurfing

    Kitesurfing Fruwając z latawcem nad wodą musisz być bardzo ostrożny.Kitesurfing jest sportem stosunkowo młodym. Jest odpowiedzią na statyczne pływanie na desce po wodzie dla ludzi pragnących mocnych wrażeń, ciągłego podnoszenia adrenaliny i chęci latania w powietrzu. Aby posiąść nie łatwą umiejętność fruwania z deską przyczepioną do latawca musisz zdawać sobie przede wszystkim sprawę z niebezpieczeństwa.